Dzjéra do sveta

Premiéra: Trakovice (október 2021)

Reprízy: DJP Trnava, Zohor, Senica, Tomášov, Smrdáky, Nemecký KD Rača, Trakovice

 

Scenár a texty piesní: Stanislav Šubík

Réžia a hudba: Katarína Rajnicová

Svetlá a zvuk: Peter Rajnic

Choreografie: Simona Fančovičová 

Vizuál, foto: Barbora Rajnicová

 

Jednou z mnohých túžob človeka je snaha presadiť sa, ukázať sa okoliu v tom najlepšom svetle. Viera vo vlastné schopnosti býva neotrasiteľná a ľudia si volia prostriedky pre nich typické, závislé na ich schopnostiach. Nezriedka (alebo spravidla?) i tých preceňovaných. V dnešnej spoločnosti majú tieto snahy populárne pomenovanie – zviditeľniť sa, dávnejšie mali pomenovanie „urobiť dieru do sveta.“ Je to metafora, ale možnosťou každého autora je vstúpiť i na pole absurdity.

A tak sa „Diera do sveta“ stáva realitou a ľudia sú vzápätí konfrontovaní so svetom, aký nepoznali. Pôvodný autorský text Stanislava Šubíka vznikol v roku 2011, uvedený bol začiatkom roka 2012 divadelným súborom Radosť z Unína pod názvom Unínský Grumbír, s dovetkom Záhorácká komédija o ušlachtilej snaze zapálených ludzí urobit za každú cenu dzíru do svjeta a co sa z teho nakonec može vyúpnút. 

Téma i prostredie príbehu sú univerzálne, ponúkajú tak možnosť spracovania kdekoľvek v miestnom nárečí. Tak sa neskôr táto komédia hrala i pod názvom Liptovská Švábka divadelným súborom Havránok z Vlachov. My Vám prinášame hru v našej vlastnej úprave. Text sme starostlivo „preložili“ do trakovického nárečia a reálie upravili vzhľadom na priestor a čas odohrávania príbehu. A ako inak, v našom spracovaní nemôžu chýbať hudobno-spevácke predely.

 

Osoby a Obsadenie

Ingrid

Ingrid Kačincová

HelenKA

Anita Herman

Lubeno

Matúš Komarňanský

Edita

Jozefína Gerincová

 

Ondro

Martin Ščasnovič

Maja

Miriam Drgoňová

Iveta

Terézia Mišovičová

Igor

Samuel Bačkády

Japonec

Peter Daniš

Monika

Monika Herman

Divadlo na TrakOch

OBČIANSKE ZDRUŽENIE DIVADLO NA TRAKOCH

O nás

Vymyslel si si,
tak si zrealizuj!

Aj vďaka tomuto autorskému motivačnému citátu funguje Divadlo na TrakOch nepretržite od r. 2001.